Marie Skłodowska-Curie Actions.
DSYREKI (Dynamical Systems and Reaction Kinetics Networks), projekt raziskovalke doc. dr. Brigite Ferčec iz Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru, je ena izmed navdihujočih MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions) zgodb.
Evropski projekt 101183111-DSYREKI - HORIZON-MSCA-2023-SE-01: “Dynamical Systems and Reaction Kinetics Networks” se je pričel izvajati z mesecem septembrom 2024. V naslednjih štirih letih bodo potekale izmenjave raziskovalcev na tuje inštitucije, konference, delavnice in poletne šole.
Glavni cilj projekta je napredovanje teorije dinamičnih sistemov, ki jih vodijo diferencialne enačbe z več parametri, ter izkoriščanje tega poglobljenega razumevanja za analizo matematičnih modelov, ki odražajo resnične svetovne pojave in procese. Raziskovanje bo zajemalo tako kvalitativne kot kvantitativne lastnosti teh sistemov, vključno z njihovo splošno strukturo, lastnostmi rešitev, bifurkacijami, stabilnostjo itd. V praktični uporabi teoretičnih spoznanj in računalniških tehnik bo raziskovalna skupina podrobno preučila analizo določenih biokemičnih omrežij, s posebnim poudarkom na tistih, ki so ključna za kinetiko reakcij. Z uporabo sinergijskega pristopa, ki združuje simbolično in numerično računalništvo, si bodo prizadevali izboljšati analizo stabilnosti in bifurkacij znotraj zapletenih biokemičnih sistemov. To bodo dosegli z razvojem posebej zasnovanih simbolno-numeričnih orodij, katerih namen je odkriti primere več-stabilnosti in bifurkacij. Kvalitativne in računalniške ocene bodo imele dvojni namen: pojasniti že uveljavljene biološke pojave in napovedovati nastajajoče. Poleg tega bo raziskovanje usmerjeno tudi v oceno parametrov in reševanje dilem nadzora za biomedicinske aplikacije. Raziskovalci bodo raziskovali nove področja pozitivnega in impulzivnega nadzora, ki so v obstoječi literaturi doslej le rahlo obravnavana. Projekt je inherentno interdisciplinaren, saj si prizadeva združiti in razširiti metodologije iz matematike, aplikativne matematike in kinetike reakcij, ob tem pa vključiti računalniške algoritme simbolnega računalništva. V skladu z načeli Zelene listine bo raziskovanje poudarilo tudi trajnostne prakse in razvoj simulacij, katerih namen je obravnava in zmanjšanje okoljskih vplivov, povezanih s procesi, ki jih preučujejo. Poleg tega ta projekt obljublja pomembne priložnosti za usposabljanje raziskovalcev v zgodnjih fazah kariere, kar bo omogočilo okolje, ugodno za učenje in inovacije.