Laboratorij za aplikativno elektrotehniko, Fakultete za energetiko UM, je s 1. marcem 2023 pričel z izvajanjem projekta FOPOS - Fotonapetostni potencial stavb.
Projekt se izvaja v okviru izvajanja javnega razpisa »Projektno delo za pridobitev praktičnih izkušenj in znanj študentov v delovnem okolju 2022/2023« na Univerzi v Mariboru in traja tri mesece (od 01. 03. 2023 do 30. 05. 2023).
KRATEK POVZETEK VSEBINSKE ZASNOVE PROJEKTA:
Z dvigom cen električne energije na energetskih borzah se čedalje več ljudi odloča za postavitev fotonapetostnega sistema na strehah svojih stavb. Vse več fotonapetostnih sistemov se priključuje v omrežje preko sistema samooskrbe na podlagi katerega stavbi zagotovimo energetsko neodvisnost z vidika porabe električne energije. V projektu Fotonapetostni potencial stavb (FOPOS) se omejujemo na optimalno določitev velikosti fotonapetostnega sistema na javnih stavbah v Mestni občini Velenje. S pomočjo aplikacije, ki je bila izdelana v okviru raziskovalnega dela na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru, bo na podlagi LiDAR podatkov in podatkov o sončnem sevanju na vodoravno površino, natančno ocenjen sončni potencial posameznih javnih stavb, ki so pod okriljem projektnega partnerja, Mestne občine Velenje. Na podlagi geometrijskih podatkov stavb, bo izdelana natančna ocena fotonapetostnega potenciala, ki bo dodatno vključevala tudi vizualizacijo postavitve z upoštevanjem optimalne postavitve fotonapetostnega sistema. Prav tako bomo izdelali izračunan predviden strošek investicije, proizvodnjo električne energije fotonapetostnih sistemov in faktor samooskrbe za posamezno stavbo. Na podlagi rezultatov bo partner na projektu MOV pridobila vpogled v postavitev, investicijo in predvideno proizvodnjo iz fotonapetostnih sistemov.
S takšnim izzivom si je interdisciplinarna skupina študentov, ki prihajajo iz študijskih področij energetike in ekonomskih in poslovnih ved, zadala cilj določiti natančno oceno fotonapetostnega potenciala javnih stavb v Mestni občini Velenje, ki dodatno vključuje vizualizacijo postavitve fotonapetostnega sistema, oceno stroškov investicije in ekonomsko analizo proizvodnje električne energije.
Projektne aktivnosti potekajo pod nadzorstvom pedagoških mentorjev iz Fakultete za energetiko UM (prof. dr. Sebastijan Seme, asist. Klemen Sredenšek in Klemen Srpčič) ter strokovnega sodelavca in Mestne občine Velenje, g. Anžeta Sovinc. Izvedba projekta bo pomembno vplivala na študente, ki se bodo tako skozi delo na projektu, navadili na projektno timsko delo in si pridobili prepotrebne praktične izkušnje pred zaključkom študija, da bodo lahko z boljšimi kompetencami uspešno vstopili na trg delovne sile.