Orodje za dostopnost

Javni razpis PUŠ v delovno okolje 2024-2027.


Projekti

 

Na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru z mesecem decembrom pričenjamo z izvajanjem študentskih projektov v okviru Javnega razpisa Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024-2027 (PUŠ v delovno okolje 2024-2027). Tako vabimo k sodelovanju študente energetike (1. stopnja (VS, UN) in 2. stopnja MAG.

 

Trenutno potekajo prijave za sodelovanje pri naslednjih projektih:

 

Virtualni model hidroelektrarne (Vodja projekta: izr. prof. dr. Gorazd Hren)

Namen projekta je izdelati virtualni model hidroelektrarne Mokrice z okolico (objekti, jezovna zgradba, zajetje, ribje steze, …).
Projekt bo izveden v treh fazah:
1. Priprav vseh CAD modelov v Solidworks. Uporabili in poenostavili bomo modele partnerja iz gospodarstva, ki vključujejo osnovne modele stavb in okolice in jih dogradili z dodatnimi lastnimi modeli, predvsem turbin in agregatov.
2. Modele iz 3D CAD sistemov bomo preslikali v virtualno okolje z uporabo standardnih nevtralnih formatov v Blender, kjer jih bomo dodelali v virtualni model z uporabo tekstur in animacij. Tako bomo dosegli osnovni cilj.
3. Virtualno okolje bomo prenesli na strojno opremo laboratorija za virtualni inženiring in ga nadgradili s teksturami in animacijami za kakovostno vizualizacijo. Vizualizacijo bomo poganjali v Unity programskem okolju.

 

 

 

Potencial malih hidroelektrarn (MHE) (Vodja projekta: doc. dr. Matej Fike)

Zeleni prehod predstavlja prehod iz fosilnih goriv na obnovljive vire energije, kar je ključnega pomena za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in boj proti podnebnim spremembam. Med obnovljivimi viri energije imajo male hidroelektrarne pomembno vlogo. Te elektrarne izkoriščajo moč vode za proizvodnjo električne energije, kar je okolju prijazno in trajnostno.
Male hidroelektrarne imajo več prednosti. So manjše in manj invazivne kot velike hidroelektrarne, kar pomeni manjši vpliv na okolje in lokalne ekosisteme. Poleg tega lahko delujejo v manjših vodotokih, kar omogoča njihovo širšo uporabo. Prav tako prispevajo k decentralizaciji proizvodnje energije, kar povečuje energetsko varnost in zmanjšuje odvisnost od velikih energetskih sistemov.
Kljub prednostim pa je pomembno upoštevati tudi morebitne negativne vplive, kot so spremembe v lokalnih ekosistemih in vpliv na ribje populacije. Zato je ključnega pomena, da se pri načrtovanju in gradnji malih hidroelektrarn upoštevajo okoljski standardi in se izvajajo ustrezne študije vplivov na okolje.
Zeleni prehod in male hidroelektrarne skupaj predstavljajo pomemben korak k trajnostni prihodnosti, kjer bo energija pridobljena na način, ki spoštuje naravo in zmanjšuje naš ogljični odtis.
V okviru projekta se bo analiziral potencial MHE na območju Pohorja. Analizirale se bodo birokratske in druge ovire, ki ovirajo pospešeno izgradnjo MHE.

 

 

Več informacij: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Tags: Edit tags

Univerza v Mariboru 

Inštitut za energetiko

Splošni podatki

 

Univerza v Mariboru

Fakulteta za energetiko

Elektronska pošta: fe@um.si

 

Piškotki

Izjava o dostopnosti

 Krško

 

Hočevarjev trg 1

8270 Krško

Tel: +386 (0)7-6202-210

  Velenje

 

Koroška cesta 62a

3320 Velenje

Tel: +386 (0)3-7770-400

© 2017 Fakulteta za Energetiko. Vse pravice pridržane. - Prijava za skrbnike