Skladno z Merili za prehode med študijskimi programi so prehodi možni med javno veljavnimi visokošolskimi študijskimi programi iste stopnje ter višješolskimi študijskimi programi v visokošolske študijske programe prve stopnje.
Kandidati se po Merilih za prehode med študijskimi programi vpisujejo:
- v drugi ali višji letnik visokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnja Energetika, kadar gre za prenehanje izobraževanja po prvem študijskem programu s področja energetike in sorodnih področij: strojništvo, elektrotehnika, računalništvo, gradbeništvo, vodarstvo, komunalno inženirstvo, fizika, matematika, kemija, varstvo okolja in komunala, mehatronika, elektronika, informatika, telekomunikacije, elektroenergetika, rudarstvo in geotehnologija, kmetijstvo oz. katerikoli študijski program, primerljiv z naštetimi, v kolikor izpolnjujejo splošne pogoje za vpis v ta študijski program in nadaljevanje študija po tem študijskem programu iste stopnje kadar gre za vpis visokošolskega diplomanta iste stopnje z zgoraj naštetih področij,
- v drugi letnik tega programa, kadar gre za vpis višješolskega diplomanta energetike in sorodnih področij: strojništvo, elektrotehnika, računalništvo, gradbeništvo, vodarstvo, komunalno inženirstvo, fizika, matematika, kemija, varstvo okolja in komunala, mehatronika, elektronika, informatika, telekomunikacije, elektroenergetika, rudarstvo in geotehnologija, kmetijstvo oz. katerikoli študijski program, primerljiv z naštetimi, v kolikor izpolnjujejo splošne pogoje za vpis v ta študijski program.
Prehod je mogoč, v kolikor kandidat izpolnjuje naslednje pogoje:
- izpolnjuje pogoje za vpis v prvi letnik visokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnja in Energetika,
- prehaja s študijskega programa, ki ob zaključku študija zagotavlja pridobitev primerljivih kompetenc oziroma učnih izidov,
- se mu pri prehodu prizna vsaj polovica obveznosti po Evropskem prenosnem kreditnem sistemu (v nadaljevanju: ECTS) iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa.
O prehodu iz enega študijskega programa v drug študijski program odloča Komisija za študijske zadeve FE na podlagi vloge kandidata. Kandidat mora, v skladu s Pravilnikom o priznavanju znanj in spretnosti v študijskih programih Univerze v Mariboru, fakulteti posredovati:
- vlogo za priznavanje znanj in spretnosti na Univerzi v Mariboru,
- potrdilo o opravljenih študijskih obveznostih (izpitih) s pridobljenimi ocenami in številom kreditnih točk,
- potrjene učne načrte, po katerih je bilo pridobljeno znanje,
- potrdilo o plačilu postopka.
Pri prehodu iz enega študijskega programa v drugega se študentu lahko priznajo opravljene študijske obveznosti, upoštevajoč obseg in zahtevnost znanja, ki se zahtevajo po študijskem programu. Vpis v višji letnik po merilih za prehode se odobri kandidatu, ki izpolnjuje pogoje za vpis v 1. letnik v študijski program in ki mu je v postopku priznavanja priznanih toliko obveznosti, da izpolnjuje pogoje za nadaljevanje študija v ustreznem letniku navedenega študijskega programa. Določijo se mu manjkajoče obveznosti, ki jih mora opraviti, če želi diplomirati v novem programu.
Če bo kandidatov več kot razpisanih mest, se kandidate izbere glede na povprečno oceno izpitov na dosedanjem študijskem programu.