Orodje za dostopnost

Kdo lahko odda prošnjo za Komisijo za študijske zadeve?

 

Študentu, ki ni izpolnil vseh obveznosti, določenih za napredovanje v višji letnik ali ponavaljanje letnika, lahko Komisija za študijske zadeve članice univerze na prošnjo študenta izjemoma odobri vpis v višji letnik oz. ponavljanje letnika

 

Za presojo prošenj ter upravičenih razlogov študentov v primerih:  
•  izjemne odobritve vpisa študenta v višji letnik z manjkajočimi obveznostmi, skladno s 85. členom Statuta UM, ob pogojih, da obveznosti ni mogel izpolniti iz upravičenih razlogov in je opravil predpisane obveznosti predhodnih letnikov in obveznosti v obsegu več kot 30 ECTS vpisanega letnika ter ima izpolnjene obveznosti, za katere članica določi, da brez njih izjemno napredovanje ni mogoče in če je pričakovati, da bo obveznosti izpolnil;
•  ponavljanja letnika študenta z opravljenimi manj kot polovico obveznosti, skladno s 121. členom Statuta UM in ki ima izpolnjenih najmanj 15 ECTS;
so bila na Univerzi v Mariboru 26. 9. 2017 sprejeta Navodila za presojo prošenj študentov ter upravičenih razlogov skladno s 85., 121. ter 214. členom Statuta UM (v nadaljevanju Navodila za presojo prošenj).

 

Rok in način oddaje prošenj za Komisijo za študijske zadeve FE UM

Zadnji dan za oddajo popolnih prošenj je 16. 9. posameznega študijskega leta, in sicer priporočeno po pošti, v referat za študijske zadeve v času uradnih ur ali skenirano po e-pošti na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. oz. jerneja.klemencic@um.si iz svojega študentskega emaila.

 

Obrazci so na voljo v referatu za študijske zadeve ali na povezavi.

Vpis študentov s pozitivno rešenimi prošnjami bo potekal do 26. 9. 2024.

 

Popolna prošnja za Komisijo za študijske zadeve zajema:
•    ustrezno izpolnjen ustrezen obrazec prošnje,
•    dokazila o upravičenih razlogih,
•    potrdilo o plačilu stroškov izdaje sklepa/odločbe v višini 18,10€.

 

 

Za vpis v višji letnik - nadaljevanje študija po merilih za prehode (+ menjava študijskega programa) je rok za

oddajo prošnje v referat za študijske zadeve najkasneje skupaj s prijavo za vpis (glej Razpis za vpis v dodiplomske študijske programe oz. Razpis za vpis v podiplomske študijske programe).

 

Popolna prošnja za nadaljevanje študija po merilh za prehode (menjava študijskega programa) zajema:

  • ustrezno izpolnjen ustrezen obrazec prošnje,
  • potrdila o do tedaj opravljenih obveznostih,
  • učni načrti opravljenih obveznosti,
  • potrdilo o plačilu stroškov izdaje sklepa/odločbe v višini 18,10€.

Če k prošnji ne bo priloženih dokazil, se te ne bodo upoštevale pri obravnavi. Obravnavale se bodo samo popolne prošnje, ki bodo v Referat za študijske zadeve FE UM prispele pravočasno. Prošnje, ki bodo prispele po tem roku, se bodo obravnavale kot prošnje oddane po roku in se bodo s sklepom zavrgle.


Prošnja mora biti pravočasna, razumljiva in obsegati mora vse, da se lahko obravnava.

Še posebej bodite pozorni na člene v Navodilih za presojo prošenj, ki navajajo izjemne okoliščine, v katerih ste upravičeni oddati prošnjo in na navedbe dokazil, ki se upoštevajo kot ustrezna za posamezen upravičen razlog.

a)    PROŠNJA ZA VPIS V VIŠJI LETNIK (85. in 121. člen Statuta UM) / PROŠNJA ZA PODALJŠANJE STATUSA  (214. člen Statuta UM)
Študentu, ki odda prošnjo za vpis v višji letnik in izpolnjuje tudi pogoje za ponavljanje letnika, svetujemo, da odda tudi podredno prošnjo (glej tč. 8 na obrazcu prošnja za vpis v višji letnik, ponavljanje letnika); »Podredno vlagam prošnjo za ponovni vpis, v kolikor prošnja za izjemni vpis ne bo odobrena«, v kolikor mu vpis v višji letnik ne bi bil odobren. V nasprotnem primeru lahko študent ostane brez statusa. (Prošnja za KŠZ – za  vpis v višji letnik, za ponavljanje).

Študentu, ki ni izpolnil vseh obveznosti, določenih za napredovanje v 3. letnik, lahko Komisija za študijske zadeve FE UM na njegovo prošnjo izjemoma odobri vpis v višji letnik, pri tem pa mora imeti opravljene vse izpite 1. letnika.

Študentom, ki imajo druge upravičene razloge (glej Navodila za presojo prošenj študentov ter upravičenih razlogov), se lahko status študenta podaljša, in sicer za eno leto med študijem ali ob zaključku študija. (Prošnja za KŠZ – za  vpis v višji letnik, za ponavljanje).

 


b)    PROŠNJA ZA PONAVLJANJE LETNIKA (120. in 121. člen Statuta UM)
Študent, ki ni opravil vseh obveznosti za napredovanje v višji letnik v istem študijskem programu, lahko enkrat v visokošolskem izobraževanju ponavlja letnik (v kolikor še ni zamenjal študijskega programa zaradi neizpolnjevanja obveznosti).

 

Za ponavaljanje letnika mora študent v vsakem primeru oddati prošnjo na Komisijo za študijske zadeve, in sicer:

 

 

Ponavljanje letnika v primeru, da študent doseže manj kot 15 ECTS v nobenem primeru ni možno.


S študijskim letom 2024/2025 stopajo v veljavo prenovljeni študijski programi (VS, UN in MAG). S tem v zvezi velja, (384. člen Statuta UM) da študenti s pravico do ponavljanja letnika in zaradi postopnega uvajanja novih študijskih programov ne morejo ponavljati letnika po študijskih programih, v katere so se vpisovali, nadaljujejo in končajo študij po novih študijskih programih, ki jih določa 58. a člen tega Statuta in Zakon o visokem šolstvu.

 


c)     PROŠNJA ZA PRIDOBITEV POSEBNEGA STATUSA (212. člen Statuta UM)
Pridobitev posebnega statusa in prilagajanje študijskega procesa študentom s posebnim statusom se podrobneje ureja s splošnimi akti Univerze v Mariboru. O vrsti in načinu prilagoditev posameznemu študentu s posebnim statusom odloča pristojna komisija FE UM na prošnjo študenta.

(Prošnja za KŠZ – za  pridobitev posebnega statusa; Prošnja za KŠZ – za pridobitev posebnega statusa_kateg.posebne potrebe).

 


d)    PROŠNJA ZA SPREMEMBO NAČINA ŠTUDIJA (218. člen Statuta UM)
Študent izrednega študija se lahko prepiše oz. vpiše v redni študij, če izpolnjuje predpisane pogoje za redni študij in če ima članica univerze materialne pogoje. (Prošnja za KŠZ – drugo).

 


e)   PROŠNJA ZA VPIS V VIŠJI LETNIK (nadaljevanje študija) po merilih za prehode (+ menjava študijskega programa)
Možni prehodi med študijskimi programi so določeni s posameznim študijskim programom.  Pri prehodu iz enega študijskega programa v drugega se študentu lahko priznajo opravljene študijske obveznosti, upoštevajoč obseg in zahtevnost znanja, ki se zahtevajo po študijskem programu. Kandidat odda Prošnjo za vpis v višji letnik (nadaljevanje študija) po merilih za prehode in ji priloži potrdilo o do tedaj opravljenih obveznostih in učne načrte opravljenih obveznosti. (Prošnja za KŠZ – drugo).

 

Tags: Edit tags

Univerza v Mariboru 

Inštitut za energetiko

Splošni podatki

 

Univerza v Mariboru

Fakulteta za energetiko

Elektronska pošta: fe@um.si

 

Piškotki

Izjava o dostopnosti

 Krško

 

Hočevarjev trg 1

8270 Krško

Tel: +386 (0)7-6202-210

  Velenje

 

Koroška cesta 62a

3320 Velenje

Tel: +386 (0)3-7770-400

© 2017 Fakulteta za Energetiko. Vse pravice pridržane. - Prijava za skrbnike